Partnerstvo 2016/2017

Wuppertálčania v Košiciach

 

Začiatok septembra patrí už tradične našej dlhoročnej študentskej výmene. V čase od 13.-22.9. strávilo 26 žiakov a 2 učitelia z Gymnázia Carla Duisberga pekné a na zážitky bohaté dni v hosťujúcich rodinách svojich partnerov. U sprevádzajúcich učiteľov došlo k výmene. Sybille Zanner a Irmtraud Mellmann odovzdali pomyselný “štafetový kolík” kolegom Julii Rojek a Christianovi Mandtovi. Ďakujeme Irmtraud a najmä Sybille za dlhoročnú starostlivosť a pestovanie tohto partnerstva a prípravu každoročných výmenných pobytov. Účel partnerstva, teda spoznávanie ľudí z inej krajiny a ich kultúry a nadväzovanie priateľstva, sa napĺňa nielen u žiakov, ale aj u nás, učiteľov. Dúfame, že aj Julia a Christian budú mať vďaka nášmu programu študentskej výmeny veľa zábavy a radosti.

Tak ako vždy, pripravili sme aj tento rok zaujímavý a pestrý program – od túry vo Vysokých Tatrách cez splav Dunajca v Pieninách na pltiach, návštevy kvapľovej jaskyne Domica, kaštieľa Betliar, solivaru v Prešove až po opálovú baňu v Dubníku, kde sme mohli hľadať drahé kamene alebo VTC v Technickom múzeu Košice, kde si žiaci mohli hravým spôsobom vyskúšať zákony fyziky. Cez víkend pripravovali program slovenské partnerské rodiny – či už ZOO, bobová dráha, Spišský hrad, bowling, lezecká stena alebo ranč, bolo toho veľa a všetko bolo zaujímavé, aj vďaka nádhernému počasiu.

 

Už teraz sa tešíme na september 2017, keď naši žiaci vycestujú ku svojim partnerom do Wuppertalu!

 

Správa o pobyte očami žiakov:

Wuppertal-> KE, 2016

Po minuloročnej návšteve Wuppertálčanov nadišiel čas, kedy oni zavítali k nám do Košíc.

Ich pobyt sa začal už v utorok 13. septembra 2016 príchodom 26 žiakov s dvoma profesormi z Gymnázia Carla Duisberga. Hneď ako sa každý zvítal so svojím partnerom, sa všetci vybrali domov. V tento deň sa žiaden výnimočný program nekonal, keďže po ich 20 hodinovej ceste k nám im veľa síl spoznávať niečo nové neostalo.

V stredu 14. septembra strávili čas s nami na hodinách. Po ukážke nášho systému vyučovania nastalo privítanie učiteľov a žiakov na pôde našej školy. Nechýbala ani prezentácia, po ktorej sme šli všetci spolu na obed v školskej jedálni. Poobede sme im prichystali, tak ako každý deň, individuálny program. Niektorí sa vybrali na hokej, iní na bowling.

Ďalším bodom programu boli Tatry, čo znamenalo veľa chôdze. Nesmela chýbať najväčšia atrakcia dňa – Bludisko. Približne o 17:00 hod. sa vrátili naspäť do Košíc.

Piatkovým programom bola prehliadka nádherného kaštieľa Betliar, po ktorej nasledovala návšteva jaskyne Domica. Keďže sa to celé skončilo skôr, ako sa pôvodne malo, urobili sme si túru v Zádielskej doline.

Nastal víkend a s ním aj individuálny program v rodinách. Každý sa snažil spestriť Nemcom ich 9- dňový pobyt niečím zaujímavým, na čo len tak ľahko nezabudnú. Niektorí sa išli prejsť na ranč ku koňom, iní využili posledné slnečné dni na kúpanie. Ostatní vymysleli prehliadku jaskýň, mesta Bardejov, alebo rôzne iné atrakcie.

Pondelok sa začal odchodom do Pienin. Nasledoval splav Dunajca na pltiach, kde ich čakal pokoj a šum rieky.

Nasledujúci deň bol naplnený zaujímavými miestami. Prvá cesta viedla do Dubníka, sprevádzaná prehliadkou opálových baní. K programu neodmysliteľne patrila aj návšteva známeho Solivaru, ktorý sa nachádza v treťom najväčšom meste v počte obyvateľov na Slovensku – v Prešove.

V stredu mali všetci obrovskú šancu sa vyšantiť vo vedecko-technickom centre Slovenského technického múzea v Košiciach. V ňom mali možnosť vyskúšať si rôzne zákony fyziky naživo.

Spoločné dni strávené s našimi priateľmi z Wuppertalu ubehli ako voda a nastal čas ich návratu z Košíc do Nemecka. Bolo veľmi ťažké rozlúčiť sa s novými kamarátmi, ktorí nám nielen denne zlepšovali náladu, no aj pomohli zdokonaliť si naše jazykové schopnosti. Bola to jednoducho úžasná skúsenosť plná zážitkov a spomienok, ktoré nám nikto nikdy nevezme. Všetci sme sa naposledy vyobjímali, urobili si posledné spoločné fotky a niektorí sme si aj poplakali.

Síce sa tento fantastický týždeň skončil, no naša tradícia stále pokračuje. Preto sa už teraz tešíme, ako budúci rok opäť navštívime my, žiaci z Gymnázia Opatovská cesta 7,  partnerov z Wuppertalu.

 

Natália Koščová 3.NB