Súťaž „Stretnutie s východnou Európou“ 2016

Tak ako minulý rok, aj teraz sa žiačky našich bilingválnych tried zúčastnili na súťaži vyhlásenej nemeckou spolkovou krajinou Severné Porýnie-Vestfálsko pod názvom „Stretnutie s východnou Európou“. Tento rok sa konal už jej 63. ročník.

Natália Sokolová z 3.NB sa so svojím individuálnym projektom na tému “So selfie to začína…” stala národnou víťazkou za Slovenskú republiku!  Ako odmenu dostala od ministerstva rodiny, mládeže, kultúry a športu spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko a ministerstva školstva spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko pozvanie na týždňový pobyt do nemeckého mesta Münster, ktorý sa uskutoční v čase od 13.6. do 18.6.2016. V rámci tohto pobytu sa vo štvrtok 17.6. uskutoční slávnostné odovzdávanie cien z rúk zástupcu ministerstva rodiny, mládeže, kultúry a športu spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko a ministerstva školstva spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.

 

Diana Achimovičová z 1.A získala za svoj individuálny projekt certifikát a vecnú cenu.

Blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy!

 

Link na oficiálnu stránku súťaže s informáciou a fotkami:

http://www.schuelerwettbewerb.eu/unserWettbewerb/nachrichten/LSE-Bochum-2016/index.php

http://www.schuelerwettbewerb.eu/unserWettbewerb/nachrichten/Regierungspraesident_begruesst_Landessiegerdelegationen_aus_Osteuropa/index.php

 

Správa Natálie Sokolovej o pobyte v Münsteri:

Tak ako minulý školský rok, aj tento rok nám prišla do školy ponuka zúčastniť sa súťaže Schülerwettbewerb. Organizátori tejto súťaže nám teda najskôr poslali katalóg s možnými témami na výber. Na vybranú tému bolo potrebné spracovať projekt alebo vytvoriť niečo zaujímavou formou.

Keďže som sa projektu zúčastnila aj minulý rok a certifikát za účasť ma už vtedy potešil, skúsila som to aj tento rok. A oplatilo sa!J Ako prvá ma zaujala téma „Mit einem Selfie fängt es an”, teda so selfie to začína. Tak som dlho neváhala a spracovala projekt na výkres A2.Tento projekt ste si mohli všimnúť aj na nemeckej nástenke v E-pavilóne. Po ukončení práce sme spolu s pani profesorkou Tatianou Šoltésovou vypísali prihlášku a prácu poslali do súťaže. Po dvoch mesiacoch nám prišla nečakaná odpoveď, a síce, že vo svojej kategórii som víťazkou za Slovensko a hlavnou cenou je cesta do Nemecka – do mesta Münster. Cestu do Nemecka a ubytovanie hradili organizátori súťaže.

A aj keď sa termín mojej výhry križoval s termínom exkurzie v Nemecku, aj tento problém sme vyriešili. Po skončení exkurzie sme s pani profesorkou ďalej pokračovali v objavovaní krásnych miest Nemecka.J  V pondelok 13.6 sme docestovalo do Münsteru, kde nás už čakali organizátori súťaže a delegácie z rôznych krajín ako napr. Rumunsko, Rusko, Ukrajina, Poľsko, Chorvátsko.. Na celý týždeň bol pre nás prichystaný bohatý program. Či už to bola vyhliadková cesta po Münsteri alebo Gasometer v Oberhausene, odovzdávanie cien v Bochume či zábavný park – Movie park J

Týmto projektom sa mi teda potvrdilo, že sa naozaj oplatí robiť niečo navyše! J

Jugend debattiert international

Jugend debattiert international  je súťaž pre školy v nemeckom jazyku, ktorá sa koná v Česku, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Maďarsku, Poľsku, Rusku, Slovinsku, Slovensku a na Ukrajine.

Zriaďovateľmi projektu sú Goetheho inštitút, nadácia „Pamäť, zodpovednosť a budúcnosť“ (Stiftung »Erinnerung, Verantwortung und Zukunft«), Verejnoprospešná nadácia Hertie, (Gemeinnützige Hertie-Stiftung) a Centrála pre zahraničné školstvo (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen). Jugend debattiert international je doteraz jedinou medzinárodnou rečníckou súťažou pre žiakov v nemeckom jazyku. Má prispieť k tomu, aby mladí ľudia v strednej a východnej Európe dokázali svoje postoje a názory obsahovo fundovane a presvedčivo obhájiť a súčasne má podporiť nemecký jazyk ako médium debaty. Predmetom súťaže je debatovanie po nemecky na témy z oblasti každodenného školského života, základných práv, histórie (predovšetkým spracovanie historickej skúsenosti s bezprávím) a Európy. Projekt je určený pre žiakov od 10. ročníka (2. ročníka stredných škôl), ktorí majú znalosti nemčiny minimálne na úrovni B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.

Žiaci medzi sebou debatujú najprv na úrovni školy a regiónu, najlepší postúpia do národného kola a nakoniec do medzinárodného finále. Toho sa zúčastňujú všetci žiaci zo všetkých krajín projektu, ktorí sa umiestnili na prvom a druhom mieste v národnom kole.

Vždy štyria žiaci, dvaja za a dva proti, debatujú spolu 24 minút po nemecky o spoločensko-politicky relevantných témach (napr. „Má byť Turecko prijaté do Európskej únie?“) Formát debaty je pritom presne daný: na začiatok má každý debatujúci dvojminútový priestor bez prerušovania, počas ktorého môže prezentovať svoju pozíciu, potom nasleduje 12-minútová voľná diskusia – samotná fáza argumentácie – a na záver má každý účastník čas jednu minútu pre záverečný prejav v zmysle vedenej debaty. Externý moderátor nie je prítomný. Na školskej úrovni sa debatuje predovšetkým o témach z každodenného života školy, na vyšších stupňoch súťaže potom z oblasti politiky, základných a ľudských práv, histórie (predovšetkým spracovanie historickej skúsenosti s bezprávím) a Európy.

Debatu hodnotí troj- až päťčlenná porota, ktorá prideľuje body. Hodnotí výkon každého účastníka podľa štyroch kritérií: vecné znalosti, vyjadrovacia schopnosť, schopnosť viesť rozhovor a presvedčivosť. Znalosti nemčiny debatujúcich sa nehodnotia.

(zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Jugend_debattiert_international)

 

Naša škola sa tejto súťaže zúčastnila po prvýkrát.

Na školskom kole sa v pondelok 21. marca 2016 proti sebe stretli dva 4-členné tímy z 2.NB a 3.NB. (2.NB: Agáta Polomská, Matej Drabik, Jakub Kovalič, Oliver Tomondy, 3.NB: Simona Jurová, Mojmír Hegedüš, Kamil Krušpán, Rudolf Lukáč).

Téma debaty bola: “Má byť angličtina na Slovensku naďalej povinne jediným prvým cudzím jazykom?”

V školskom kole zvíťazili a do východoslovenského regionálneho kola postúpili: Simona Jurová a Oliver Tomondy. Miesto náhradníka dostal Mojmír Hegedüš.

Východoslovenské regionálne kolo sa konalo vo štvrtok 5. mája na Gymnáziu Šrobárova Košice. Okrem našich 2 žiakov sa na súťaži zúčastnili vždy 2 žiaci z gymnázia Šrobárova, gymnázia v Prešove a gymnázia v Sabinove. Témou tejto debaty bola otázka: “Majú sa na Slovensku spoločne vyučovať žiaci s postihnutím so žiakmi bez postihnutia?”

Oliver Tomondy sa ako náhradník zúčastní národného kola, ktoré sa v júni uskutoční v Bratislave. Ešte predtým sa zúčastní na týždňovom prípravnom pobyte v drážďanoch.

Blahoželáme a ďakujeme všetkým účastníkom!

Divadelné predstavenie

Max Frisch: “Biedermann und die Brandstifter”

 

Žiaci našich bilingválnych tried sa už tradične radi zúčastňujú na divadelných predstaveniach študentov Katedry germanistiky FF UPJŠ Košice. Tentokrát si žiaci z 1.NB., 2.NB a 3.NB spolu so svojimi nemčinárkami, p. Tomašovou a p. Šoltésovou, pozreli v dňoch 16.3. a 17.3. 2016 v Bábkovom divadle v Košiciach hru švajčiarskeho autora Maxa Frischa “Biedermann und die Brandstifter (Biedermann a podpaľači)”.  Táto hra z roku 1958 je slávna psychologická dráma s komickými a desivými prvkami o tom, že malomeštiaci nie sú kvôli svojej zbabelosti, hlúposti a zaslepenosti schopní zabrániť nástupu zla napriek akýmkoľvek varovným signálom, pretože si zlo do poslednej chvíle nepripúšťajú. Potešilo nás, že v tejto “poučnej hre bez poučenia”, ako znie jej podtitul, sme v úlohe jedného z podpaľačov  opäť videli nášho bývalého žiaka Dominika Schürgera.