Partnerstvo 2018/2019

 

Wuppertálci v Košiciach

 

Začiatkom sptembra sa na našej škole uskutočnila opäť partnerská výmena. V čase od 10.-21.9. sa výmenného pobytu zúčastnilo 22 žiakov a 2 učitelia z Gymnázia Carla Duisberga. U sprevádzajúcich učiteľov došlo k výmene. Julia Rojek a Christian Mandt odovzdali pomyselný “štafetový kolík” kolegom Marii Graser a Jörgovi Wassermannovi.

Význam partnerstva spočíva nie len v spoznávaní ľudí z inej krajiny a ich kultúry ale aj v nadväzovaní priateľstva. Po tejto stránke sa účel partnerstva napĺňa nie len u žiakov,ale aj u nás – učiteľov. Veríme, že aj Maria a Jörg zažili množstvo krásnych a nezabudnuteľných zážitkov.  

Výmena očami našich žiakov:

Prvé dni septembra sú pre našu školu už známe. V tomto mesiaci sa už tradične koná výmena študentov. Žiaci z nášho partnerského gymnázia Carl Duisberg vo Wuppertali  u nás strávili príjemne dni v termíne od 10. do 21. Septembra.

  1. cestovali autobusom do Košíc a to až 22 hodín. Za túto dlhú cestu majú náš obdiv. Po ich príchode a zoznámení sa s výmennými rodinami, šli spať, pretože boli veľmi unavený z cesty. Ich prvý deň sa teda nič nekonalo. Avšak ich dlhú cestu, ktorú kvôli nám absolvovali sme im vynahradili pestrým programom, ktorý počas našej výmeny absolvovali.

Ďalších sedem dní mali každý deň iný program, ktorý bol zameraný na spoznávanie našej krásnej krajiny. Pri programe sme nemohli zabudnúť na našu školu, ktorú sme im predstavili prvý deň formou prezentácie a prehliadky. Taktiež absolvovali prehliadku mesta, či našich majestátnych Tatier. Medzi samozrejmosti patrí aj návšteva Zádielskej doliny. Počas víkendu si pre každého výmenného študenta pripravila program rodina, do ktorej bol umiestnený. Po víkende pokračovali naďalej s programom, ktorý pre nich zorganizovali naši učitelia. Splavovali Pieniny, navštívili Betliar, či absolvovali poznávaciu prechádzku Krásnohorskou jaskyňou. Posledný deň znovu a naposledy, navštívili mesto a múzeá.

Deň ich odchodu bol už tradične poznačený silnými emóciami. Slzám sa ubránil len málo kto. Sme nesmierne radi, že sme mohli byť súčasťou tohto projektu, pretože naša znalosť nemeckého jazyka, môže opäť hlásiť veľké pokroky. Odnášame si veľa krásnych a nezabudnuteľných zážitkov a dúfame, že táto vzájomná spolupráca bude pretrvávať čo najdlhšie.

Michaela Milkeová 3.NB