Študijný pobyt v Nemecku

26.júna sa už ráno o 5. začal môj mesačný medzinárodný pobyt v Nemecku cestou  z  VIEDNE.  Na letisku som spoznal svojich slovenských spolucestujúcich :

Lukáša z Bratislavy, Beátu z Komárna a Johannesa z Medzeva. Leteli sme do KOLÍNA, kde sa naše dobrodružstvo začalo. Vyzdvihli  nás dve sprievodkyne  a potom nás rozdelili do dvoch skupín.

Neskôr sme boli priradení k ostatným účastníkom z celého sveta, ktorí program tiež absolvovali. V mojej skupine boli napríklad ľudia z Ruska, Kostariky, Južnej Kórey, Francúzska či z Indonézie.

KOLÍNE sme strávili veľmi pekné dni , počas ktorých sme navštívili rôzne podujatia. Jedného dňa sme boli napríklad v populárnej  rozhlasovej stanici Deutsche Welle, kde sme poskytli rozhovor.

Z Kolína sme ďalej pokračovali 8 hodín vlakom do TRAUNSTEINU, kde sme sa zoznámili s rodinami, v ktorých sme následne bývali. Počas dvojtýždenného pobytu v rodinách sme navštevovali aj školu, v ktorej sme sa zúčastňovali na vyučovaní. V Traunsteine sme navštívili aj piváreň, kde sme sa dozvedeli,  ako sa varí pivo. Jedného dňa ma moja rodina vzala ku KÖNIGSEE , po ktorom sme sa plavili loďou.

Po dvoch týždňoch sme znova nasadli do vlaku, tentoraz  smer HAMBURG. Môj prvý dojem z Hamburgu nebol najlepší, spočiatku sa mi zdalo mesto neatraktívne. S príchodom slnečných lúčov a oteplením sa začal meniť aj môj pohľad naň. Oddýchli sme si na plážach pri  NORDSEE a to bolo také krásne, že som  z toho dostal husiu kožu.

Naša posledná zastávka bola hlavné mesto Nemecka, BERLÍN. S príchodom do Berlína sme zosmutneli, lebo všetci sme si uvedomili, že náš čas v Nemecku sa kráti a budeme sa musieť rozísť. Stali sme sa naozaj dobrými kamarátmi, a preto nám to bolo veľmi ľúto, no napriek tomu sme si chceli užiť posledné spoločné chvíle.

Môj pobyt uplynul veľmi rýchlo, pretože som veľa videl, veľa zažil, program bol nabitý a veľmi pútavý, ale hlavne, spoznal som tu skvelých ľudí, ktorí sa stali mojimi priateľmi, denne si píšeme a vieme, že sa onedlho zase všetci stretneme.

 

Martin Gajdoš  4.NB